Duyurular

 Referanslarımız

Anket

Bulgaristanda Hangi Sehirde Okumak İstersiniz ?
 
 

Diğer Anketler

 
Bulgaristan ve Üniversitelerinin Tercih Nedenleri

Bulgaristan ve Üniversitelerinin Tercih Nedenleri
Bulgaristan'da Eğitim ve Tercih Nedenleri
 
     Türkiye’de artık istediğin eğitimi almak için üniversite sınavını kazanmak ve istediğiniz  bölüme yerleştirilmek gün geçtikçe imkansız bir hal almaktadır.
 
Bu noktada Türkiye’ye en yakın nokta olan yurt dışı eğitimi imkanı olarak Bulgaristan’daki üniversitelere olan ilgi son yıllarda artmıştır. YÖK tarafından bu üniversitelerin tanınması olarak gösterilmesi bunun en büyük nedenlerindendir.
 
        Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine kesin olarak katılması ile zaten yüksek olan eğitim kalitesini ve standartlarını daha da artıracağı ve sonuçta Avrupa Birliğine ait bir ülkeden alınacak üniversite diploması da ülkenin puanını tamamen artırmıştır.
 
        Eğitim imkanlarının bolluğu yanısıra ekonomik olarak diğer ülkelerden daha ucuz olması da tercih nedenidir.
 
        Avrupa Birliğinin getirmiş olduğu sosyal, kültürel, hukuki ve siyasal düzen ülkede huzurlu ve düzenli bir eğitim imkanı oluşturmuştur.
 
        Biz Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firması olarak Bulgaristan'da üniversite eğitimi için öğrencinin evrak, kayıt işlemleri, tercüme hizmetleri, milli eğitim izinleri, vize ve oturum işlemleri, yurt veya eve yerleştirme, gelindiğinde okuldaki kayıt işlemleri, öğrenci dosyalarının hazırlanması, askerlik ertelemesi dosyası hazırlanması gibi resmi işlemler haricinde öğrencinin Bulgaristan’a geldiğinde hiç zorluk çekmemesi için tüm yardımlarda bulunuyoruz.
 
Tüm okullarda bulunan danışmanlarımız aracılığı ile okulda tüm yardımları veriyoruz.
 
        Siz Bulgaristan’a gelmenize gerek olmadan tüm işlemlerimiz profesyonel kadromuz ile hazırlanacak ve  siz geldiğinizde hiç yabancılık çekmeden her işlemiş hazırlanmış bir şekilde eğitiminize başlayacaksınız.
 
Eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına ve uluslar arası öğrenci eğitim programlarına klinik stajlara ve ülke ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar.
 

TIP FAKÜLTESİ; eğitim süresi 6 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 12 aylık klinik staj görülür.

DİŞ HEKİMLİĞİ; eğitim süresi 5.5 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 9 ay klinik staj görülür.

ECZACILIK; eğitim süresi 5 yıldan oluşmaktadır.9 sömestr eğitim ve 6 ay klinik staj görülür.

Ayrıca üniversitede uzmanlık dallarında ve doktora için eğitim verilmektedir. Üniversitede tıp literatürünü içeren bilgisayar salonlarına sahip kütüphane de bulunmakta olup, buradan her türlü bilgi almak mümkündür. Ayrıca üniversitede 2 yataklı odalar halinde konforlu ve rahat döşenmiş yurt oteli de bulunmakta olup, buralarda öğrenci için gerekecek her türlü ayrıntı bulunmaktadır. Üniversitenin kapalı ve açık spor salonları, tenis kortları, futbol, basketbol sahaları ve havuzu bulunmaktadır.
 
Bulgaristan'da Eğitim Sistemi
 
Bulgaristan 1 OCAK 2007 tarihinde Avrupa Birliği Üyesi Olmuştur. Alacağınız Diploma (EUA) Avrupa üniversiteler birliği diplomasına sahip olacaksınız.
 
Bulgaristan'ın 1 Ocak 2007 itibariyle Avrupa Birliği üyesi olmasından sonra ÖSYM kılavuzundan tüm Bulgaristan üniversiteleri çıkartıldı, Lizbon anlaşması gereği artık bu ülkedeki okullar YÖK tarafından tanınmaya başlandı.
 
Artık Bulgaristan'da ÖSYM puanı olmadan da gidip, okumanın da önü açılmış oldu.
 
Son yıllarda üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Bulgaristan geçekten de bu konuda çok iyi bir seçenek.
 
Bulgaristan'daki üniversiteler Avrupa birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir. Bulgaristan üniversitelerinden, diğer Avrupa üniversitelerine yatay geçiş yapmak mümkündür.
 
Bulgaristan Avrupa Birliği'ne girdikten sonra öğrenim alanında çok yol kat etmiştir. Özellikle Türkiye, Yunanistan, Rusya, Romanya, Makedonya ve Sırbistan'da çok sayıda öğrenci gelmektedir. En önemli eğitim şehirlerinin başında Plovdiv olup onu Sofya, izlemektedir.
 
Yurtdışı Eğitim Bulgaristan
 
Türkiye'de YGS - LYS - sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan'daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır. Bulgaristan eğitim sistemi bulgaristan eğitim sistemi
 
Bulgaristan üniversiteleri kaliteli uzman eğitim kadrosu, eğitim için gerekli üst düzey teknolojik imkânları, sınıfları ve laboratuarları ile uluslar arası modern eğitim sağlamaktadır.
 
Üniversitelerdeki tüm öğretim görevlileri kendi alanlarında uluslar arası eğitim kurumlarının üyeleri olup, gelişen teknolojiler ve yenilikler hakkında başka ülkelerin eğitim seminerlerine katılıp eğitim almaktadırlar.
 
Bir lise mezunu olmaktansa veya üniversitede geleceği olmayan ve istemediğiniz bir bölümü okumaktansa, LYS - Şartı Aranmadan Bulgaristan Üniversitelerinde istediğiniz bölümlerde okuma şansına sahip olabilirsiniz.
 
 
 Her öğrencinin hayalinde üniversiteli olmak vardır. Üniversite mezunu olmak çok daha akılcı bir seçimdir Üniversiteli olmak her öğrencin hayalidir. Ve ihtiyacınız olan bir şeydir. Gerek Özel sektör'de gerekse Kamu sektöründe sizin bireysel becerileriniz ve aldığınız eğitimin kalitesi ile ilgilenecektir.
 
Bulgaristan'da bir yıl eğitim almanın maliyeti, her şey dâhil olmak üzere Türkiye'de alacak olduğunuz özel bir dershane eğitiminin masrafına eşittir. 
 
 Ülkemizde uygulanan YGS - LYS üniversite giriş sistemini aşamayıp, lise mezunu olmak yerine, Tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği Fizik tedavi iyileştirme Vb.100 lerce bölüm okuma fırsatı sunuyoruz. YGS - LYS Sınav zorunluluğu olmadan.
 
YGS - LYS - yerleştirme kılavuzunda olmasa dahi, Bulgaristan'daki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir.
 
Bulgaristan'daki birçok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Bulgaristan'daki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir.
 
Bulgaristan'daki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiye'deki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır.
 
Bulgaristan bilingual bir ülke. Bu ülkede eğitim alırsanız, ister istemez Bulgarca dilini çok iyi öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunu İngilizce eğitimi ile de birleştirirseniz, ana dilinizle beraber 3 dil bilen çok vasıflı bir profesyonel olabilirsiniz.
 
Bulgaristan'da eğitim alarak, birçok ülkeden gelen öğrencilerden oluşan çok uluslu bir ortamda yamaya şimdiden alışırsınız. Unutmayın ki, sınıfınızdaki arkadaşlarınız, farklı ülkelerde yarının profesyonel çalışanları ya da yöneticileri olacaklardır. Bu da size geniş bir çevre edinme imkânı verecek, gelecekte birçok farklı açılımlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
 
Bulgaristan'da konaklama ve sosyal giderler, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinin çok altındadır. "Aylık" Üniversite yurt konaklaması ortalama 45 -50 € arasıdır. Bu rakam Avrupa'nın birçok kentinde mil "aylık 150 €" dır.
 
Bulgaristan'da herhangi bir üniversitenin hazırlık bölümünü başarı ile tamamladıktan sonra, dilediğiniz üniversitenin dilediğiniz bölümüne kolayca kaydınızı yapabilirsiniz.

Bulgaristan İlköğretim ve Lise Eğitim Sistemi

Yurtdışı eğitim Bulgaristan : Burada öğrencinin hangi lise programında okuduğunun bir önemi yoktur. 

Bulgaristan Üniversite Eğitimi  (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora için eğitim Sistemi)
 
Bulgaristan'ın eğitim sistemi Ukrayna'yla aynı niteliklere sahiptir. Eğitim dili Bulgarca veya İngilizce olup her öğrencinin, sadece dil eğitimi yapılan hazırlık sınıflarında okuması mecburidir. Hazırlık sınıfları akademik yıl gibidir.
 
Bulgaristanda üniversite eğitimi Türkiye eğitim sisteminden oldukça farklıdır.Birinci seviyeden dördüncü seviyeye 9 ay sürmektedir. Öğrenci, tüm dersleri almak zorunda olduğunu gibi programda öngörülen devamsızlık ders saatlerinin %10 üzerinde olursa, öğrencilik hakkını kaybetmektedir.
 
Değerlendirmeler altılık not sistemi üzerinden yapılmaktadır. 2 yani zayıf alındığında dönem tekrarı gerekmektedir. Hazırlık sınıflarında dil eğitiminin yanı sıra üniversiteye hazırlık amacıyla, öğrencinin seçeceği bölüme yönelik dersler de verilmektedir. Bunun için, öğrencinin hazırlık eğitimine başlamadan önce hangi alanda lisans eğitimi göreceğine karar vermesi gerekmektedir.
 
Hazırlık Eğitiminde Öğrencinin Seçebileceği Bölümler : eğit
 
im sistemi Bulgaristan eğitim sistemi
Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri: Bu bölümde hazırlık eğitimi alan öğrenciler Bulgaristan'daki üniversitelerde, Radyofizik, Fizik, Matematik, Mühendislik bölümleri, Teknoloji bölümleri, Sibernetiks, Kimya, Coğrafya üzerine lisans eğitimi alabilirler.
 
Ekonomi: Ekonomi bölümünü seçen öğrenciler üniversitede, ekonomi, işletme, pazarlama, uluslararası ticaret üzerine lisans eğitimi alabilirler.
 
Hekimlik, Biyoloji ve Ziraat: Bu bölümde hazırlık okuyanlar, tıp ve tarımla ilgili lisans eğitimi alabilirler.
 
Sosyal Bilimler: Sosyal bilimler üzerine ders gören öğrenciler, uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, gazetecilik, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, hukuk gibi insan bilimleri alanında lisans eğitimi alabilirler.
 
Öğrencilerin üniversiteye kabulleri lise notlarına bakılarak yapılmaktadır. Burada öğrencinin hangi lise programında okuduğunun bir önemi yoktur.Meslek yüksekokulu mezunları DGS sınavı olmaksızın kendi dallarında lisans tamamlayabilirler.
 
Bu üniversitelerden alınan diplomalar EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği) Diploması olacağı için öğrenci mezuniyet sonrası gerek Türkiye'de gerekse bir başka ülkede iş bulabilmektedir
 
Bulgaristan eğitim sistemi yukarıda kısaca anlatılmıştır... 


     Hit : 15105


Bulgaristan Eğitim Danışmanlığı Türkiye Temsilciliği
İSTANBUL CAD.12.NOTER KARSIŞI NO:21 KAT:2 DAİRE:2 BAKIRKÖY / İSTANBUL
Tel: 0212 570 0034 ( Pbx ) FAX: 0212 571 0020
E-Mail : info@ayed.com.tr - Web www.bulgaristanegitim.org
Yurtdışı Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Makedonya Üniversitesi/a> Makedonya Üniversiteleri Makedonya Avrupa Üniversitesi Makedonya Avrupa Üniversitesi Malta Dil Okulları Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Üniversitesi Makedonya Üniversitesi Bulgaristan Üniversiteleri Bulgaristan Üniversitesi Makedonya Üniversitesi